INSTALACJA GAZOWA – CENA

Ceny paliwa w naszym kraju są jednym z tych tematów, które podnoszą ciśnienie. Przy założeniu, że litr benzyny kosztuje ponad 5 złotych, a samochód pali nie tak znowu wiele, bo 7 litrów na sto kilometrów, do przejechania 100-kilometrowej trasy potrzebujemy wydać 35 złotych. W przypadku dłuższych lub częstszych podróży, zużycie paliwa jest tak duże, że kompletnie nie opłaca się jeździć samochodem osobowym za granicę, na przykład w celach zarobkowych. Ludzie robią więc, co tylko mogą, poszukując alternatywnych źródeł paliwa dla swojego samochodu, czy wyszukując inne tanie sposoby podróżowania, aby tylko nie zostawiać sporej części swojej wypłaty na trasie.

Instalacja LPG i jej cena jest jednym ze sposobów na tanie jeżdżenie. Koszty tankowania w przypadku autogazu są połowę mniejsze, niż koszty benzyny. Jednak w praktyce na zużyciu paliwa oszczędza się około 30%, a nie połowę. Wynika to stąd, że auta na gaz spalają nieco więcej gazu, niż spaliłyby benzyny. Przerobienie obecnej instalacji na instalację gazową może być bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku samochodów, które jeżdżą dużo, na długie trasy, i mają duże spalanie benzyny. Wtedy 30% oszczędności na paliwie może być oszczędnością rzędu setek złotych miesięcznie. Instalacja LPG nie jest natomiast zbyt dobrym sposobem na oszczędzanie w przypadku małych, typowo miejskich aut. Okazuje się, że w miejskiej jeździe dużo lepiej sprawdzają się samochody na benzynę. Te na gaz generują wówczas całkiem spore koszty, i to pomimo tego, że tankuje się relatywnie tanio.

Instalacja gazowa – cena

Kolejną ważną rzeczą jest koszt instalacji gazowej. Kosztuje ona średnio 3-5 tysięcy złotych, lub nawet więcej. Jeśli mamy typowo miejskie auto, którego używamy tylko na dojazdy do pracy i ewentualne weekendowe wypady kilkadziesiąt kilometrów za miasto, w dodatku warte 3-5 tysięcy, wówczas autogaz niespecjalnie się sprawdzi. Po pierwsze – niewiele oszczędzimy. Po drugie – instalacja gazowa będzie w przybliżeniu warta tyle, co sam samochód, co w pewnym sensie mija się z celem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *